neděle 1. července 2012

ZÁMEK KYNŽVART

Jedno sobotní ráno jsem se svou rodinou vyrazil na menší výlet do chráněné krajinné oblasti Slavkovský les, prozkoumat přírodní rezervaci Kladské rašeliny. Ale než jsme dorazili do cíle naší cesty, měli jsme malou zastávku na zámku Kynžvart, který se nachází asi 2 km jižně od města Lázně Kynžvart.


Předem napíši, že jsem si z prohlídky zámku a jeho okolí nesliboval žádný zážitek a očekával jsem pouze větší dům s hospodářskými budovami. Po příjezdu na místo určení jsem byl mile překvapen velikostí a krásou zámku, o kterém jsem doposud neměl ani potuchy. Navíc se tento zámek nachází v překrásné krajině plné starých a krásných stromů a upravených prostranství a rybníku.

Protože jsme neměli čas na prohlídku interiérů zámku (hlavně jsme sebou měli děti pro které je prohlídka interiéru a sbírek naprostou ztrátou času a nudou) věnovali jsme se jeho nádvoří a zámeckému parku. Veliké štěstí jsme měli v tom, že jsme na zámek dorazili brzy a nebylo tu moc turistů. I tak jsem musel vytrpět několik minut než se skupinka čtyř cyklistů postupně vyfotila před zámeckou fontánou. Kašna je třístupňová, je  odlita z nějakého kovu nejspíše z litiny, tvoří dominantu nádvoří a vlastně je jeho jedinou ozdobou.
Poté co jsme si prohlédli nádvoří jsme se vydali do parku. Z části parku je dnes vytvořeno golfové hřiště, které se ale na první pohled nijak neliší od parku. Stejně střižený trávník podobné stromy a keře. Při druhém pohledu občas narazíte na praporek označující jamkoviště. Musím přiznat, že se do prostředí tohoto zámku a zvláště jeho parku dobře hodí a zapadá.


Na jednu část zámeckého parku navazuje les. V lese je ukryta před zraky turistů lesní kaple, která jakoby zde nebyla postavená, nýbrž zde na tomto místě prostě jen vyrostla. Nedoléhají sem žádné zvuky civilizace, jen šumění listí a zpěv ptáků.


Na dohled od lesní kaple je lesní altánek, ze kterého kdysi mohl být překrásný pohled na zámek i s jeho parkem. Dnes jsou však vidět jen vzrostlé stromy a lesní porost na vzdálenějším konci údolí.

Na druhou stranu musím říct, že ho vzrostlé stromy zase chrání před zraky turistů a návštěvníkům altánku tak zaručují aspoň trochu toho soukromí.

Od altánku vede lesní pěšinka zpět do zámeckého parku, ale vejdeme do něj na jiném místě než jsme z něj vyšli. Na tomto místě se nachází menší rybník, který jen doplňuje rozmanitost a nádheru zámeckého parku.


Z hráze rybníka je opět krásný pohled na zámek a část parku, kterému vévodí stromová skulptura vytvořená sochařem jménem čas.


A na závěr dnešního dopoledne jedno malebné zákoutí s potůčkem vyvěrajícím z již zmíněného rybníka.
Pokud někoho zaujal tento zámek, může se o něm více dozvědět na webové adrese http://www.zamek-kynzvart.eu/


No a teď následuje přejezd do přírodní rezervace Kladské rašeliny, ale o nich až příště.


Žádné komentáře:

Okomentovat